ŠAKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ
Į pradžią

Bažnyčios g. 4, LT-71120 Šakiai
Tel. 8 (345) 60750,
El. p. [email protected]
Kodas 188772814

Spausdinti
 Administracijos direktoriaus įsakymai  Tarybos sprendimai  Tarybos sprendimų projektai  Mero potvarkiai
Savivaldybė
Gyventojams
Verslininkams
 

 

Lankytojų statistika
Skaičiuojama nuo: 2010-11-29
Iš viso apsilankė: 31382176
Šiandien apsilankė: 312
Dabar naršo: 31

 

Naujienų prenumerata

Turistui  

Turizmo informacijos centras

 

 
Architektai  
Bendrieji planai
Strateginis planavimas  
Planavimo dokumentai

Klausimai, pasiūlymai  
Rašyti laišką  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 LIETUVOS KARIUOMENĖ

 


„Marijampolės regiono integruota

teritorijų vystymo programa 2014-2020 m.“


 
 
 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

Šakių rajono savivaldybės administracijos Kidulių seniūnija

KIDULIŲ SENIŪNIJA

Ateities g. 1, LT-71404 Kiduliai, Šakių r.                                    

Tel. Nr. 8 345 62237                                                                

Fakso Nr. 8 345 62237                                                                  

El. p. [email protected]                                   

Interneto svetainė www.kiduliai.lt

                                                                                                          

 

  Administracija

Vardas Pavardė

Pareigos

Tel. Nr.

Mob. Tel. Nr.

El. pašto adresas

Mindaugas Mykolaitis

seniūnas*

8 345 62237

8 687 98324

[email protected]

Asta Rimavičienė

sekretorė

8 345 62260

-

[email protected]

Mariutė Lukoševičienė

buhalterė

8 345 62260

-

[email protected]

Reda Andziulevičienė

socialinio darbo organizatorė

8 345 62260

-

[email protected]

Edmundas Janulaitis

žemės ūkio specialistas

-

8 673 05444

[email protected]

Veronika Novickaitė

kultūrinių renginių organizatorė

-

8 630 54045

-

Laimutė Blauzdžiūnienė

kultūrinių renginių organizatorė

-

8 688 26835

-

* Pareigybės aprašymas, atliekamos funkcijos ir specialieji reikalavimai

 

Kidulių seniūnijos seniūnaitijos

Eil. Nr.

Seniūnaitijos pavadinimas

Seniūnaičio vardas, pavardė

Seniūnaitijai priskirtų kaimų pavadinimai

1

Bunikių

Ričardas Žilaitis

Berckiai, Bunikėliai, Bunikiai, Gečiai, Kriaušaičiai, Liaušiai, Sutkiai, Jokeliškiai

2

Judrių

Vytautas Mačaitis

Judriai, Šiaudinė

3

Kaimelio

Leonidas Mazuras

Kaimelis, Karališkiai, Meškinė, Limantai, Palankinė.

4

Kidulių

Algimantas Petraitis

Kiduliai, Kukarskė

5

Valenčiūnų

Vida Zaronskienė

Bagdžiai, Gudlaukis, Mozūriškiai, Piesčiai, Valenčiūnai

6

Voverių

Augustinas Piliutis

Varčiuliai, Degėsiai, Veršupiai, Jakaičiai, Kėpštai, Paorijai, Šiurpiškiai, Voveriai, Keršiai, Burbiškiai, Čiūriškiai, Dagiliai, Aleksandrava.

7

Žygėnų

Vytautas Jurkšas

Kregždančiai, Zuikinė, Maštaičiai, Papiškiai, Višinskai, Žygėnai

Kidulių seniūnijos kaimai ir gyventojų skaičius (2015-11-01 duomenys)

 Eil.
Nr.

Kaimo pavadinimas

 Gyventojų
skaičius

 

 Eil.
Nr.

Kaimo pavadinimas

Gyventojų
skaičius

1.

Aleksandrava

55

22.

Kukarskė

116

2.

Bagdžiai

0

23.

Liaušiai

0

3.

Berckiai

10

24

Limantai

8

4.

Bunikėliai

20

25.

Maštaičiai

105

5.

Bunikiai

105

26

Meškinė

1

6.

Burbiškiai

4

27.

Mozūriškiai

19

7.

Čiūriškiai

1

28.

Palankinė

20

8.

Dagiliai

0

29.

Paorijai

0

9.

Degėsiai

31

30.

Papiškiai

62

10.

Gečiai

4

32.

Piesčiai

30

11.

Gudlaukis

72

33

Sutkiai

38

12.

Jakaičiai

9

34.

Šiaudinė

140

13.

Jokeliškiai

4

35.

Šiurpiškiai

20

14.

Judriai

267

36.

Valenčiūnai

123

15.

Kaimelis

172

37.

Varčiuliai

9

16.

Karališkiai

66

38.

Veršupiai

1

17.

Kėpštai

23

39.

Višinskai

13

18.

Keršiai

0

40.

Voveriai

187

19.

Kiduliai

324

41.

Zuikinė

9

20.

Kregždančiai

11

42.

Žygėnai

203

21

Kriaušaičiai

55

 

Iš viso:

2337

 Bendri duomenys

Kidulių seniūnija išsidėsčiusi šiaurės vakarinėje Šakių rajono  dalyje, 25 kilometrai nuo Šakių. Šiaurinėje dalyje ribojasi su Nemunu, rytinėje dalyje su Gelgaudiškio seniūnija, vakarinėje dalyje su Sudargo seniūnija, o pietinė seniūnijos dalis ribojasi su Baltkojų ir Liaušių miškais. Kidulių seniūnijos centras, Kidulių miestelis įsikūręs vaizdingame kairiąjame Nemuno krante, priešais Jurbarką. Miestelį sudaro susijungę keli kaimai: Kiduliai, Kukarskė, Judriai, Šiaudinė ir Kaimelis. Šios vietovės, besitęsiančios panemunėmis daugiau kaip 3 km., yra pačiame Nemuno slėnio pakilime. Seniūnijos teritoriją kerta respublikinės reikšmės kelias Jurbarkas – Šakiai – Pilviškiai. Vienas iš ilgiausių tiltų per Nemuną, ties Kiduliais jungia Suvalkiją su Žemaitija.

Kidulių seniūnijos plotas – 12405 ha, tame skaičiuje – 1520 ha miškų ir 51,6 ha vandens tvenkinių. 

Istorija

Rašytiniuose šaltiniuose Kiduliai pirmą kartą buvo paminėti 1559-ais metais, kada Lenkijos ir Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto pavedimu Grigalius Valavičius atliko girių reviziją. Kidulių praeitį šiandien mena šimtametis parkas ir XIX a. statytas dvaro ansamblis - vietinės reikšmės architektūros paminklas. Istoriniuose šaltiniuose sakoma, kad šiame dvare iki 1807 metų, kol buvo pasirašyta Tilžės taika, gyveno Prūsijos karalius Vilhelmas III-asis. Šiuo metu išlikusiuose dvaro pastatuose įsikūrusi biblioteka. Rašytiniuose šaltiniuose Kiduliai pirmą kartą paminėti 1559 metais Valančiaus Lietuvos girių aprašyme. Tada tai buvo karališkasis kaimas, priklausęs Jurbarko dvarui. 10 Kidulių ūkininkų tuo metu turėjo saugoti aplink žaliuojančias girias - didikų medžioklės plotus. Kažkada 16 šimtmetyje šį kaimą karalius, matyt, padovanojo kuriam savo didikui. Žinoma tik, kad 1684 metais Jonas Lenartavičius Ulonas Kidulius pardavė  Kauno pilies raštininkui, kurį laiką buvusiam net Lietuvos kunigaikštystės iždininkui - Jeronimui Krišpinui Kiršenšteinui. Šis netoliese esančiame Kaimelyje (toks kaimo pavadinimas) 1685 metais pastatė mūrinį rūmą ir tokią pat koplyčią, pašventintą Mykolo Arkangelo vardu. Vėliau čia vienas paskui kitą gyveno net trys žemaičių vyskupai. Vienas jų, Juozapas Mikalojus Karpis, čia ir mirė ir buvo palaidotas po minėta koplyčia. Tačiau ji, laiko graužiama, sunyko. Vyskupo palaikus, sako, žmonės perlaidojo, bet kur niekas nežino.

1807 metais Kiduliuose gyveno Napoleono nugalėtojas Prūsijos karalius Vilhelmas III-asis. Pas jį atvykdavo pasikalbėti Rusijos caras Aleksandras I-asis. O štai nuo 1837 metų šis valsčius atiteko generolui leitenantui baronui Jonui fon Offenbergui. Jis dalyvavo 1812 metų kare ir už kovą prie Leipcigo buvo apdovanotas „aukso šoble". Žmonės pasakoja, kad tuomet Kidulių dvaras buvęs be galo puikus. Baronas sutvarkė parką, visur prisodino gražių, niekur nematytų gėlių. Jis labai mėgo sodininkauti ir pats prižiūrėjo sodo medžius, net oranžeriją buvo padaręs. Parke ant kalvos augančiame ąžuole įsirengė stebėjimo aikštelę. Jos pėdsakai ir šiandien dar kiek žymūs. Žmonės barono dvarą pilimi vadino.

Kartais senieji laikai dar šnipšteli tyliai - tikrai taip buvo. Aklas senukas pilies rūsyje netyčia rado barono ,,aukso šoblę", mundurą ir dar šio bei to. Tik Napoleono lobio dar niekas nerado. Sako, kad besitraukdami prancūzai jį po trikamieniu ąžuolu pakasė. Po jo kelmu lobis ir šiandien guli. Net iš Paryžiaus ieškotojai su planais atvažiavę buvo, bet neatrado plane pažymėtų vietų. 

Netoli nuo Kidulių dvaro yra ir Kaimelio ,,Spurgos“ dvaro gyvenamasis pastatas, šalia kurio esančioje bažnyčioje saugomas 1907 metais nutapytas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslas ,,Šv. Rokas“. Manoma, kad dailininkas šį paveikslą nutapė Jurbarko Šv. Roko bažnyčiai, bet ten jis buvęs per mažas ir todėl perleistas Kaimelio parapijos bažnyčiai.

Kiduliai turi savo herbą – jame pavaizduotas sidabrinis gausybės ragas mėlyname fone. Kidulių vėliava yra mėlynos spalvos su gausybės ragu viduryje. Vėliavos kraštai turi geltoną apvadą ir geltonus kutus. Dailininkės Laimos Ramonienės sukurto Kidulių herbo etaloną Lietuvos heraldikos komisija aprobavo 1998 m. liepos mėn. 6 d.  (komisijos posėdžio protokolas Nr. 193).

Kidulių seniūnijoje yra du bendruomenės centrai: Voverių bendruomenės centras „Jotija“ savo veiklą pradėjo 2003m. , pirmininkė E. Pocevičienė  ir Kidulių bendruomenės centras „Vinkšnupis“ savo veiklą pradėjo 2004 m., pirmininkė Z. Janulaitienė. 

 Lankytinos vietos

Kidulių seniūnijos lankytinos vietos: XIX a. dvaro pastatų ansamblis - architektūros paminklas, Maštaičių piliakalnis - respublikinės reikšmės archeologinis paminklas, Kukarskės piliakalnis, prancūzkapiai Palankinės kaime, Kaimelio parapijos ,,Pavasarininkų paminklas" 1938 m., kryžius kun. J. Pečiuliui atminti Kaimelio bažnyčios šventoriuje (skulptorius V. Cikana), koplytstulpis Kidulių knygnešiams atminti Kidulių kapinėse (skulptorius V. Eimanavičius), R. Karopčiko įkurta poilsiavietė „Prisiminimų parkas" Nemuno lankose. Kaimelio parapijos Šv. Archangelo Mykolo bažnyčioje saugomas 1907 metais nutapytas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslas „Šv. Rokas“.

 Kultūra ir švietimas

Šiandieniniai Kiduliai - tai unikali gyvenvietė, kurią sudaro keturi kaimai, laiko bėgyje suaugę į vieną krūvą: rytinė Kidulių pusė - tai senovinis gatvinis Šiaudinės kaimas; vakarinėje - palyginti jaunas, pokario metais išaugęs nacionalizuotoje Kidulių dvaro žemėje tą patį pavadinimą turintis Kidulių kaimas; viduryje tarp Kidulių ir Šiaudinės kaimų stovi dideli ir ilgi Kidulių dvaro pastatai, išsidėstę palei pagrindinę Nemuno gatvę. Pietryčiuose - kartu su Vinkšnupio upeliu Šiaudinės kaimą apriečia Kaimelio kaimas su Kaimelio (Kidulių) parapijos centru - bažnyčia. Pietinėje pusėje prie Kidulių prisijungia po karo išsidėstęs Judrių kaimas. Nors ir turėdami savo pavadinimus, visi šie keturi kaimai dažniausiai yra vadinami bendru Kidulių vardu. Kiduliai šiandien yra seniūnijos centras, turintis savo herbą ir vėliavą. Kiduliai turi ir gatvių pavadinimus ir namų numeraciją, tačiau gyventojų pasuose gyvenamoji vieta pažymėta tiksliu kaimo pavadinimu (Judrių k., Šiaudinės k., Kidulių k., Kaimelio k.).

Pirmoji Kidulių, anksčiau vadinta Šiaudinės, parapijinė mokykla įsteigta 1845 m. , joje mokėsi garsus Lietuvos diplomatas Vaclovas Sidzikauskas. 1935 m. rugpjūčio 31 d. Kiduliuose buvo atidaryta ir pašventinta 4 komplektų nauja pradžios mokykla, kuriai vadovauti paskirtas A. Geniušas. 1946 m. Kaimelio dvaro patalpose pradėjo veikti progimnazija. 1954 m. rugsėjo mėn. 1 d. Kidulių septynmetė mokykla perorganizuojama į vidurinę mokyklą, o 1958 m. išleido pirmąją abiturientų laidą. Nuo 2001 m. mokykla perorganizuota į pagrindinę mokyklą. Ji per savo gyvavimo laikotarpį išleido 44 abiturientų laidas. Nuo 1984 m. mokyklai vadovauja Nijolė Ūsienė.    

Žymesnieji Kidulių krašto žmonės: tautodailininkai - Julija Macijauskienė, Aldona Čižauskienė, Valdas Eimanavičius, Romas Plaušinaitis ir Aida Plaušinaitienė, kompozitorius - poetas Kęstutis Vasiliauskas, poetė Valda Daunienė. 

Įmonės ir įstaigos 

Seniūnijoje veikia šios įstaigos:

Kukarskės globos namai, Kidulių pagrindinė mokykla, VšĮ „Kidulių ambulatorija“, VĮ Šakių miškų urėdijos Kidulių girininkija, Kidulių paštas, Viešojo interneto centras „Langas į ateitį“, Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kidulių padalinys ir Voverių padalinys,  6 parduotuvės.

Seniūnijoje veikia šios įmonės:

UAB „Šalpusnio vaistinė“ – Kiduliuose,

Kebabinė UAB „Džermita“ – Kiduliuose,

UAB „Gelvybė“ degalinė Kiduliuose ir degalinė Mozūriškių k.,

Kaimo turizmo sodyba „Nemuno vingis“ – Maštaičių k.,

Kaimo turizmo sodyba „Dobilas“ – Jakaičių k.,

Alvydo Pečiulio kaimo turizmo sodyba „Vinkšnupis“ – Judrių k.,

Vidos Galvelienės kaimo turizmo sodyba – Kukarskės k.

Pagrindinis verslas Kidulių seniūnijoje yra žemės ūkis – augalininkystė, pienininkystė. Seniūnijoje yra apie 20 stambesnių ūkių. Stambiausi ūkininkai: A. Žemaitis, E. Beržvinskas, M. Šimaitis, R. Česnaitis.

Plėtojama ir bitininkystė – stambesni bitininkai: S. Bendoraitis, Ž. Macijauskas.

 

Daugiau informacijos www.kiduliai.lt

             
Savivaldybės biužetinė įstaiga, Bažnyčios g. 4, LT-71120 Šakiai, tel. 8 (345) 60750, duomenys kaupiami ir saugomi Jurdinių asmenų registre, kodas 188772814
© Sakiai.lt. Visos teisės saugomos. El
.paštas: [email protected] Kopijuoti ir platinti www.sakiai.lt skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama.