Pagrindinės sąvokos:
- Atvirasis darbas su jaunimu – darbas su jaunimu atviruosiuose jaunimo centruose ir (ar) erdvėse, atliekamas darbo su jaunimu principais.
- Atvirasis jaunimo centras – Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje įsteigtas juridinis asmuo, kita organizacija ar jų filialas, atstovybė, kurių veiklos arba jos dalies vykdymo vieta yra Lietuvos Respublikoje ir kurie atlieka darbą su jaunimu, grindžiamą savanorišku jaunų žmonių apsisprendimu dalyvauti šioje veikloje ir užtikrinantį jų įsitraukimą į šią veiklą.
- Atviroji jaunimo erdvė – kultūros, švietimo, kūno kultūros ir sporto ar socialines paslaugas teikiančio juridinio asmens nuosavybės, patikėjimo teise ar nuomos, panaudos sutarčių pagrindais valdoma patalpa, kurioje atliekamas darbas su jaunimu, grindžiamas savanorišku jaunų žmonių apsisprendimu dalyvauti šioje veikloje ir užtikrinantis jų įsitraukimą į šią veiklą.
- Darbas su jaunimu – veikla, skirta sąlygoms jaunam žmogui įsitraukti į asmeninę, profesinę ir visuomeninę veiklą sudaryti, jo kompetencijoms plėtoti ir ugdyti.
- Darbas su jaunimu gatvėje – darbas su jaunimu ne institucinėje aplinkoje, bet tiesiogiai neformaliose jaunimo susibūrimo vietose (viešosiose erdvėse, gatvėse, parkuose, kavinėse, sporto aikštynuose, klubuose ir kt.).
- Jaunas žmogus – asmuo nuo 14 iki 29 metų (įskaitytinai).
- Jaunimas – du ir (ar) daugiau jaunų žmonių.
- Jaunimo iniciatyva – savanoriška ir savarankiška jaunimo veikla, skirta savo ir visuomenės poreikiams tenkinti.
- Jaunimo organizacija – Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymo nustatyta tvarka jaunimui ir (ar) jaunimo interesams atstovauti įsteigta asociacija, kurios ne mažiau kaip 2/3 narių yra jauni žmonės ir (ar) jaunų žmonių interesams atstovaujančios asociacijos, kurių kiekvienos ne mažiau kaip 2/3 narių yra jauni žmonės.
- Jaunimo politika – priemonių, kuriomis sprendžiami jaunimui aktualūs klausimai ir siekiama sudaryti palankias sąlygas formuotis jauno žmogaus asmenybei ir jo integravimuisi į visuomenės gyvenimą, visuma.
- Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymas – darbas su jaunimu praktikos atlikimo vietoje siekiant lavinti jauno žmogaus profesines ir socialines kompetencijas, suteikiant žinių ir gebėjimų, padedančių įsitraukti į darbo rinką.
- Lietuvos jaunimo organizacijų taryba – jaunimo organizacija, kurios pagrindinis veiklos tikslas – Lietuvos Respublikos mastu vienyti jaunimo ir su jaunimu dirbančias organizacijas ir joms atstovauti.
- Mažiau galimybių turintis jaunimas – jaunimas, neturintis tokių pat sąlygų kaip bendraamžiai savo kompetencijoms ir veikloms plėtoti, nes gyvena nepalankiomis sąlygomis ar patiria socialinių, ekonominių, išsilavinimo, kultūrinių, geografinių sunkumų, turi negalią ir (ar) sveikatos problemų.
- Mobilusis darbas su jaunimu – darbas su jaunimu nuvykus į gyvenamąją teritoriją, kurioje nėra darbo su jaunimu infrastruktūros, atsižvelgiant į šioje teritorijoje gyvenančių jaunų žmonių individualius poreikius.
- Neaktyvus jaunas žmogus – nesimokantis, nestudijuojantis, nedirbantis pagal darbo sutartį ar savarankiškai, neturintis kitų darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, nevykdantis neatlygintinio užimtumo veiklos, neieškantis darbo jaunas žmogus.
- Neformalusis jaunimo ugdymas – veikla, kuria plėtojamos jaunų žmonių asmeninės, socialinės ir edukacinės kompetencijos ir kuri vykdoma ne pagal formaliojo švietimo programas.
- Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga – užsienio lietuvių jaunimo organizacija, kurios pagrindinis veiklos tikslas – pasaulio mastu vienyti užsienio lietuvių jaunimo organizacijas ir joms atstovauti.
- Savivaldybės jaunimo organizacijų taryba – jaunimo organizacija, kurios pagrindinis veiklos tikslas – vienyti savivaldybės teritorijoje veikiančias jaunimo organizacijas ir joms atstovauti.
- Su jaunimu dirbanti organizacija – juridinis asmuo, kurio vienas iš veiklos tikslų – atlikti darbą su jaunimu.
- Užsienio lietuvių jaunimas – užsienio valstybėse gyvenantis lietuvių kilmės jaunimas.
- Užsienio lietuvių jaunimo organizacija – buveinės vietos valstybės teisės aktų nustatyta tvarka jaunimui ir (ar) jaunimo interesams atstovauti įsteigtas juridinis asmuo, kita organizacija ar jų filialas, atstovybė, kurių ne mažiau kaip 2/3 narių sudaro užsienio lietuvių jaunimas.
INTEGRUOTA JAUNIMO POLITIKA VIETOS LYGMENIU:
Šaltinis: Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetinis puslapis, https://jra.lt/jaunimui
ORGANIZUOJAMA ILGALAIKĖ SAVANORIŠKA VEIKLA JAUNIMUI (14-29 metų)
Asociacija Šakių atviras jaunimo centras (toliau – AJC) tęsia Šakiuose 2012 metais pradėto savanorystės skatinimo projekto „Patsaunoris“ tradicijas. 2018 m. pabaigoje tapo akredituota savanorišką veiklą rajone organizuojanti organizacija, kuri įgyvendina Jaunimo savanoriškos tarnybos programą.
Šakių rajone savanorius priima šios akredituotos organizacijos:
- Labdaros fondas Lekėčių bendruomenės centras;
- Šakių atviras jaunimo centras;
- Šakių kultūros centras su jo padaliniais;
- Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka su jos filialais miesteliuose ir kaimuose;
- Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;
- Šakių socialinių paslaugų centras;
- VšĮ Šakių ligoninė;
- VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Šakių vaikų dienos centras (pakeitė pavadinimą į Šeimos centras);
- VšĮ „Namai visiems“;
- Vilkaviškio vyskupijos Caritas Šakių dekanatas
- Zanavykų muziejus.
Savanorišką veiklą rajone organizuojančios
organizacijos koordinatorė
Judita Ambrasienė, tel. +37062390467,
el.p. [email protected]
Teikiamos jaunimo poreikius atitinkančios, efektyvios bei ekonomiškos paslaugos Šakių rajono savivaldybės jaunimui
Atviras jaunimo centras prie Šakių socialinių paslaugų centro, Atvira jaunimo erdvė prie Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinio
Tikslinė grupė – 14 – 29 m. amžiaus Šakių rajono jaunimas, ypatingą dėmesį skiriant mažiau galimybių turinčiam, mažiau motyvuotam jaunimui, kuris dėl įvairių priežasčių neturi galimybių ar negali įsitraukti į jaunimo veiklos pasiūlymus.
Teikiamos paslaugos:
- Suteikiama saugi laisvalaikio praleidimo erdvė, sudaromos galimybės užsiimti prasminga veikla ir organizuojamas saugus laisvalaikis saviraiškos erdvės nerandantiems jauniems žmonėms, siekiant palengvinti jų integraciją į jų gyvenamąją aplinką;
- Vykdoma vaiko minimalios priežiūros priemonė;
- Organizuojami motyvaciniai mokymai ir seminarai, supažindinant jaunuolius su darbo rinka, mokslo siekimo galimybėmis, savanorystės galimybėmis Šakių rajone ir visoje Lietuvoje, Šakių rajone veikiančiomis jaunimo organizacijomis, į kurių veiklas jie gali įsitraukti, ir kitais, jaunimui aktualiais klausimais;
- Jaunuoliai skatinami įsitraukti ir įtraukiami į savanorystės skatinimo programą Šakių rajono jaunimui „Patsaunoris“ ir Jaunimo savanoriškos tarnybos ilgalaikės savanorystės programą.
- Jaunuoliai nukreipiami į kitas institucijas, atitinkančias jų poreikius;
- Jaunuoliai konsultuojami laisvalaikio užimtumo, saviraiškos, dalyvavimo aktyvioje veikloje galimybių bei kitais, jiems rūpimais klausimais;
- Vykdomas individualus socialinis-pedagoginis darbas – ilgalaikės ar trumpalaikės veiklos organizavimas, paremtas produktyviu ir pasitikėjimu pagrįstu bendravimu, kartu padedant jaunam žmogui – centro lankytojui, jo šeimai suvokti aplinkybes, padėtį, kurioje jie atsidūrė, sutelkti vidinius išteklius, įsisąmoninti savo vaidmenį, skatinti ir (ar) organizuoti aktyvius veiksmus sprendžiant problemą;
- Jaunuoliai gali teikti savo veiklos idėjas ir jas įgyvendinti;
- Suteikiama pagalba įgyvendinant jaunimo iniciatyvas;
- Jaunuoliai kviečiami aktyviai dalyvauti Atviro jaunimo centro ir kitų organizacijų organizuojamuose renginiuose ir veiklose bei prisidėti prie jų organizavimo;
- Konsultuoja jaunus žmones ir padeda jiems puoselėti, pažinti, tobulinti jau turimas asmenines, socialines ir kitas kompetencijas ir įgyti naujų;
- Teikiant Atviro jaunimo centro paslaugas, siekiama ugdyti sąmoningą asmenybę, sugebančią atsakingai ir kūrybiškai spręsti savo problemas ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime bei plėtoti jauno žmogaus socialines kompetencijas.
Jaunimo darbuotoja Judita Ambrasienė
Tel. nr. +37062390467
El. p. [email protected]
Įgyvendinant projektą „Saugok sveikatą, kol jaunas!”, teikiamos jaunimui palankios sveikatos priežiūros paslaugos
Projekto tikslas - paskatinti jaunus žmones rinktis sveikesnį gyvenimo būdą, teikiant jiems kokybiškas, prieinamas ir jų poreikius atitinkančias jaunimui palankias sveikatos priežiūros paslaugas.
Projekto tikslinė grupė – 14-29 m. amžiaus jauni asmenys.
Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure teikiamos šios paslaugos:
- vertinamos jaunuolio psichologinės, asmenybinės ir kitos problemos;
- konsultuojama psichologinių, asmenybės ir ugdymosi problemų turinčius jaunuolius, jų tėvus (globėjus, rūpintojus) ir artimuosius šių problemų sprendimo klausimais;
- rengiamos individualios rekomendacijos jaunuolio psichologinėms, asmenybės ir ugdymo problemoms spręsti;
- inicijuojamos, rengiamos ir įgyvendinamos psichologinių problemų prevencijos programos, padedančios išvengti psichologinių, asmenybės ir ugdymo problemų;
- dalyvaujama formuojant teigiamą jaunimo požiūrį į psichologinių, asmenybės ir ugdymo problemų turinčius jaunuolius bei jų integravimą į jaunimo bendruomenę ir visuomenę;
- šviečiamas jaunimas psichologijos, pedagoginės ir socialinės psichologijos klausimais;
- renkama ir kaupiama informacija, reikalinga konsultuojamų jaunuolių problemoms spręsti, esant būtinybei, bendradarbiaujama su kitomis institucijomis bei atliekama jaunuolio veiklos ir elgesio stebėsena;
- teikiama informacija apie jaunuolius, turinčius psichologinių, asmenybės ir ugdymo problemų, suinteresuotiems asmenims ir institucijoms, susijusioms su šių jaunuolių ugdymu;
- atliekami aktualūs psichologiniai tyrimai, atsižvelgiant į jaunimo poreikius;
- koordinuojamas jaunimui skirtų „žemo slenksčio“, atvejo vadybos bei žmogaus teisių principais paremtas sveikatos priežiūros - sveikatos stiprinimo, prevencijos, gydymo, konsultavimo ir stebėsenos - paslaugų teikimas savivaldybėje, vykdoma individuali atvejo vadyba: įvertinami jauno žmogaus sveikatos poreikiai, organizuojami motyvaciniai pokalbiai, sudaromas paslaugų teikimo planas, tarpininkaujama jaunam žmogui kreipiantis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, palaikomas su juo nuolatinis ryšys, kol bus išspręsta jauno žmogaus sveikatos problema;
- administruojamas savivaldybės lygmeniu Jaunimo sveikatos interneto portalas sveikatostinklas.lt/sakiai ;
- administruojama „Facebook“ paskyra https://www.facebook.com/sakiu.jaunimo.sveikatos.centras/ ;
- administruoja 4-iose rajono gimnazijose (Šakiuose, Kudirkos Naumiestyje, Lukšiuose ir Griškabūdyje), pagrindinėse Šakių „Varpo“ ir Gelgaudiškio mokyklose bei Šakių atvirame jaunimo centre, Šakių rajono savivaldybės jaunimo kūrybos ir sporto centre, Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriuje, Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centre ir Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, įdiegtus informacinius ekranus;
- organizuojami savižudybių intervencijos įgūdžių „SafetTalk“ ir „ASIST“ mokymai, kurie padės dalyviams tapti sąmoningais, susiduriant su savižudybių tema ir atlikti „vartininkų“ funkciją, vykdymą;
- teikiamos savižudybių prevencijos vykdymo eigos diskusijos;
- proaktyvios pagalbos savivaldybėje teikimas (Šakių rajono savivaldybėje įdarbintas psichologas projekto laikotarpiui);
- organizuojami sveikatinimo (fizinio aktyvumo, sveikos mitybos) renginiai;
- organizuojamos sveikatinimo (fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos, subalansuotos mitybos, antsvorio ir nutukimo prevencijos) paskaitos;
- organizuojamos paskaitos lytiškumo tema bei visuose administruojamuose portaluose bei informacijos ekranuose viešinama prevencinė medžiaga, kuria siekiama stiprinti lėtinių neinfekcinių ligų prevenciją ir kontrolę;
- suteikiamos sportinio inventoriaus (lauko teniso rakečių, krepšinio ir futbolo kamuolių) nemokamo naudojimo paslaugos;
- organizuojamos su jaunimo sveikatos problemomis susijusios darbo grupės ar seminarai, susitikimai su visomis suinteresuotomis pusėmis - paslaugų gavėjais, teikėjais, administratoriais, politikais;
- atliekama jaunimo sveikatos būklės analizė.
-
Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatoriai: Judita Ambrasienė
Psichologė Jūratė Stankaitytė
Tel. 8 641 90080,
El. paštas: [email protected]