VERTYBIŲ APSKAITA
2023 m. atskleisti nauji 3 nauji objektai:
Patikslintos 4 vnt. esamų objektų vertingosios savybės.
VERTYBIŲ APSKAITOS DOKUMENTŲ PROJEKTŲ RENGIMO PLANAS 2020 M.
Siekdami, kad informacija apie 2020 m. planuojamas tikslinti Nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų vertingąsias savybes pasiektų kuo daugiau vertybių savininkų ir valdytojų skelbiame objektų sąrašus:
Daugiau informacijos:
Šakių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Inga Navlickienė tel. 8-345 66114
ARCHYVAS
KULTŪROS PAVELDO CENTRO 2019 M. VEIKLOS PLANAS
2022 m. Europos dienos „Tvarus paveldas“ Šakių rajone. Fotosesija istoriniuose Kidulių dvaro parko medžiuose
Nuotrauka, daug pasako apie grafo požiūrį gyvenimą ir pomėgį juokauti. Į ąžuolą įsilipusi sėdi ta pati kompanija, kuri ką tik pietavo Vialos namo verandoje: pats grafas Henrikas Benediktas Tiškevičius, trys jo vaikai, ir svečiai - Antonis Urbanskis, vyras ir moteris. Reikia įsivaizduoti, kiek laiko truko šios kompanijos sukūrimas, kiek reikėjo kopėčių ir valstiečių pagalbos.
Sename 19 d. Kidulių dvaro kraštovaizdžio parke galingų parko medžių pridengta keliasi Kidulių dvaro istorija...
Istoriškai vertingas dvarelis su iki šių dienų išlikusiu dar netyrinėtu senu dvaro parku šiandien yra pritaikytas šiose Sūduvos žemėse gyvenančių žmonių poreikiams. Šiame Sūduvos žemių pakraštyje ir žmonių poreikiai kitokie...sakytum suderinti ir priderinti prie išlikusių istorinių pastatų, įtraukūs, nes renginiai vyksta sename dar neatkurtame parke, tarp galingų ir istoriškai vertingų, žmogaus veiklos nesužalotų medžių. Kidulių menininkai ir kultūros bendruomenė atlieka svarbų vaidmenį- šių bendruomenių veikla lemia naujus buvimo, veikimo, kūrimo ir mąstymo būdus. Dvaras šioje teritorijoje tarnauja kaip kūrybinė erdvė. Garsus kūrėjas fotografas grafas Emanuelis Benediktas Tiškevičius (1852-1935) keliuose savo darbuose įamžino „ramų aukštuomenės gyvenimą, kuri gyvena savo malonumui t.y. leido laiką su vaikais, pramogavo vieni ir su apsilankančiais svečiais, gėrė arbatą, žaidė tenisą ir nuolat išdykavo. Prisigalvodavo įvairių pramogų, daug laiko skirdami fotografavimui ir fotografavimuisi“ (citata iš 2021 m. Vilniaus paveikslų galerijoje surengtos foto darbų parodos „Tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Du grafo Tiškevičiaus pasauliai jo XIX a. pabaigos nuotraukose“). Minėtos parodos metu išlikusiose fotografijose galima buvo pamatyti kokią svarbią vietą užėmė ąžuolai: po vienu ilsėtasi, po kitu sėdėta...
Kadangi Kidulių dvaro istorinis parkas nuo pirmosios Kidulių dvaro pagrindiniuose rūmuose įsikūrusio kultūros centro veiklos dienos vaidina svarbų vaidmenį ne tik suteikdamas svečiams senų medžių prieglobstį ir pavėsį, ne tik čia skleidžiama ypatingai šilta gera energija (o kaip gi kitaip, juk čia auga tiek ąžuolų, o ąžuolas nuo senas laikomas šventu medžiu kuriame gyvena angelai), bet taip pat ir šiandien visus čia apsilankančius gaivindamas tyru šaltinio vandeniu. Kidulių dvare puoselėjamas medatyvioji 19 a. dvarų kultūrą ir lėtasis turizmas.
Kidulių ir Kaimelio dvarų vienas iš savininkų buvo garsus Lietuvos fotografas Henrikas Benediktas Tiškevičius. Tiesa 2021 m. Vilniaus paveikslų galerijoje surengtos jo foto darbų parodos „ Tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Du grafo Tiškevičiaus pasauliai jo XIX a. pabaigos nuotraukose“ metu mes nematome nei vienos fotografijos susijusios su minėtais dvarais. Todėl planuojamos fotosesijos metu bus bandoma ištaisyti šią istorinę spragą ir Kidulių dvaro šokių ir teatro studijos "Il ballo della luna" puoselėjančios 19 d. dvarų kultūrą kolektyvo, o taip pat kitų 21 a. kultūros tradicijas tęsiančių kolektyvų pagalba įsiamžinsime Kidulių dvaro parke. Fotosesijos tikslas tyrinėti ir puoselėti tvarų ir gyvą paveldą.
Šiame amžiuje gaivinama ir puoselėjama 19 a. dvarų kultūra tai ne tik pastatų įveiklinimas ir pritaikymas šių dienų poreikiams, ne tik vietos žmonių pasibuvimas, tačiau tai kartu ir veiksmai padedantys nutiesti ir sujungti tiltus ir pažvelgus į anų laikų kultūros tradicijas ir veiksmus pabandyti atkartoti juos šiandien, perduodant žinią ateities kartoms šiuolaikinėmis priemonėmis.
Kidulių dvaro fotografijos su parko ir dvaro vaizdais, darbai iš molio įamžinantys Kidulių dvare augusius medžius, žmonių tobulėjimas dalyvaujant įvairiuose kultūriniuose ir meniniuose procesuose, kuriant naujas gyvensenos tradicijas ir kt. yra svarbiausi elementai, kurių nesunaikinus ugniai ir laikui, galėsime perduoti žinią ateinančioms kartoms. Žinią apie tvarų paveldą ir jo pritaikymą kultūriniams, meniniams ir savišvietos poreikiams.
Senas parkas, nors ir vienas senas medis- patys savaime gražūs savo buvimu, svarbios mūsų praeities istorijos detalės. Tik reikia mokėti jas skaityti.
Jei kam vis dar sunku pažinti gamtą be žodžių 2022 m. rugsėjo 10 d. 10 val. prakalbinti ir įamžinti Kidulių dvaro parką mums padės vienas gabiausių lietuvių fotografų Andrius Ufartas. Planuojama, kad fotosesijos istoriniuose medžiuose darbus bus galima pamatyti Kidulių dvare 2023 m. Labai tikimės, kad kartu bus eksponuojama keletas garsaus fotografo Henriko Benedikto Tiškevičius darbų iš 2021 m. foto darbų parodos „Tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Du grafo Tiškevičiaus pasauliai jo XIX a. pabaigos nuotraukose“.